Κεντρική

Ονομάζομαι Έλενα Ιωάννου, έχω αποφοιτήσει από το Ιστορικό-Αρχαιολογικό τμήμα (με κατεύθυνση τη νεότερη ιστορία), του Πανεπιστημίου Κρήτης. Την εργασία αυτή πραγματοποίησα στα πλαίσια των μεταπτυχιακών μου σπουδών με τίτλο "Εκπαιδευτική τεχνολογία και Ανάπτυξη ανθρωπίνων πόρων", στο μάθημα Σχεδιασμός & Ανάπτυξη εφαρμογών στο διαδίκτυο, με επιβλέποντες καθηγητές τους κ. Καλκάνη και κ. Πατρινόπουλο.

Τη μελέτη για το κρυφό σχολείο πραγματοποίησα στα πλαίσια των προπτυχιακών μου σπουδών σε σεμιναριακό επίπεδο με επιβλέπων καθηγήτρια την πρόεδρο του Ιστορικού-Αρχαιολογικού τμήματος κ. Έφη Αβδελά. Θεωρώ πώς μια τέτοια μελέτη σχετικά με το ζήτημα της ύπαρξης ή όχι του κρυφού σχολείου αποτελεί ένα σημαντικό ιστορικό ζήτημα γι' αυτό και το επέλεξα για θέμα της παρούσας εργασίας.

Έλενα Ιωάννου