Τμήμα δημοτικών ιατρείων και δημόσιας υγείας

RelojesWeb para Pisos!
Κεντρική
Κοινωνική πολιτική & Πολιτικές Ισότητας
Κοινωνική εργασία & Υποστήριξη
Οργάνωση & λειτουργία
Επιδόματα & Κοινωνική Ασφάλιση
Δημοτικά ιατρεία & Δημόσια Υγεία
Υποδοχή & υποστήριξη ευπαθών ομάδων
Παιδικές εξοχές
υγιείς πόλεις

Σκοπός του τμήματος είναι να:

• Μεριμνά για την οργάνωση και την καλή λειτουργία των Δημοτικών Ιατρείων του Δήμου Αθηναίων στα πλαίσια παροχής υπηρεσιών πρωτογενούς, δευτερογενούς και τριτογενούς πρόληψης.

• Έχει την ευθύνη για τη μελέτη, την αξιολόγηση στοιχείων, την χωροταξική κατανομή και τον κανονισμό λειτουργίας όλων των Δομών Παροχής Υπηρεσιών Υγείας του Δήμου.

• Τηρεί και παρακολουθεί στοιχεία ανάπτυξης και οργάνωσης των Δημοτικών Ιατρείων καθώς και τη συγκέντρωση, επεξεργασία και αξιολόγηση στατιστικών στοιχείων της δραστηριότητας και της λειτουργίας τους.

• Προγραμματίζει και συνεργάζεται με το Τμήμα Οργάνωσης και Λειτουργίας για την προμήθεια πάσης φύσεως ιατροφαρμακευτικού εξοπλισμού και για την έγκριση της σκοπιμότητας αυτής για την παροχή υπηρεσιών πρωτογενούς, δευτερογενούς και τριτογενούς πρόληψης.

• Σχεδιάζει, εισηγείται και υλοποιεί δράσεις με στόχο την υποστήριξη και τη φροντίδα υγείας των δημοτών.

• Μεριμνά για την ίδρυση και λειτουργία εγκαταστάσεων παροχής υπηρεσιών πρωτογενούς, δευτερογενούς και τριτογενούς πρόληψης.

• Σχεδιάζει, προγραμματίζει και μεριμνά για την εφαρμογή προγραμμάτων-μέτρων για την προαγωγή της δημόσιας υγείας και συγκεκριμένα για την πληροφόρηση των δημοτών για θέματα δημόσιας υγείας και την εφαρμογή προγραμμάτων εμβολιασμών.

• Υλοποιεί:

α) προγράμματα δημόσιας υγιεινής που οργανώνονται από το Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης ή από άλλα Υπουργεία, το κόστος των οποίων βαρύνει απευθείας τον προϋπολογισμό του αντίστοιχου Υπουργείου,

β) έκτακτα προγράμματα υγείας, τα οποία εκτελούνται με έκτακτη χρηματοδότηση και

γ) προγράμματα δημόσιας υγείας που χρηματοδοτούνται από πόρους της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

• Εκδίδει τοπικές υγειονομικές διατάξεις και λαμβάνει μέτρα σε θέματα δημόσιας υγιεινής.

• Σχεδιάζει  και υλοποιεί προγράμματα αγωγής-προαγωγής υγείας στην κοινότητα (σχολεία-λέσχες φιλίας κ.α.).

• Σχεδιάζει, εισηγείται και υλοποιεί δράσεις σε συνεργασία με το Τμήμα Συμβουλευτικών Σταθμών (Δημοτικών Ιατρείων).

• Υλοποιεί δράσεις σε συνεργασία με φορείς, όπως Πανεπιστήμια, Συλλόγους, Μ.Κ.Ο .κ.λ.π.

• Μεριμνά για την ίδρυση και λειτουργία δομών, παροχής υπηρεσιών αγωγής –προαγωγής υγείας (διευκόλυνση στην προσβασιμότητα σε υπηρεσίες Υγείας όλων των πολιτών, αναξιοπαθούντων, αλλοδαπών κ.λ.π.)

• Οργανώνει ημερίδες που αφορούν στα παραπάνω.

Βρείτε μας:
Προβολή Τα αποθηκευμένα μέρη μου σε χάρτη μεγαλύτερου μεγέθους