ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ - BULLYING

Βρίσκεστε στη σελίδα "είμαι παιδί"

Βρίσκεσαι στη σελίδα παιδί, κατηγορία: στατιστικά

Στατιστικές μελέτες δείχνουν οτι το μεγαλύτερο ποσοστό μαθητών, τουλάχιστον μια φορά καθ' όλη τη σχολική τους πορεία έχουν υποστεί, έχουν γίνει θεατές ή και έχουν ασκήσει βία, λεκτική, ψυχολογική, σωματική καθώς τις περισσότερες φορές παραδέχονται οτι το έκαναν για πλάκα!

ΔΕΙΓΜΑ ΜΑΘΗΤΩΝ (Ενδοσχολική βία, δράσεις και αντιδράσεις - πηγή: Βαρβάκειος Σχολή)

Πως αξιολογείς τη συμπεριφορά σου                                                                               Μορφές Βίας

Στο ερώτημα που τέθηκε στους μαθητές για το που θα απευθυνόταν ως μάρτυρες ή ως θύματα βίας απάντησαν :

Μπορώ να τα καταφέρω μόνος μου, λένε 55% του Γυμνασίου έναντι 12,5% Λυκείου

Δεν έδωσα σημασία, λένε 53% του Γυμνασίου έναντι 19% Λυκείου

32,6% πιστεύουν στην ανταπόδοση της βίας

30% του Λυκείου πιστεύουν ότι η βία είναι ένα παιχνίδι έναντι 13% των μαθητών Γυμνασίου

Στην Ελλάδα, το 23,3% των μαθητών γυμνασίου-λυκείου γίνονται μάρτυρες σε καβγά με ξύλο τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα.

Στα ελληνικά γυμνάσια και τα λύκεια σχεδόν οι μισοί ερωτηθέντες (48,9%) δήλωσαν ότι βρέθηκαν μπροστά σε περιστατικό με κοροϊδία τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα.

Σύμφωνα με έρευνα που έγινε το 2002 στη Βρετανία, ένας στους τέσσερις νέους ηλικίας 11 έως 19 ετών, έχει δεχθεί απειλές μέσω υπολογιστή ή κινητού τηλεφώνου ακόμη και για τη ζωή του. (NCH -National Children's Home, UK).

-Feny Papoutsis-

-Ενδοσχολική Βία Bullying-