Κεντρική
Εισαγωγική
Βασικές έννοιες
Τεχνικές

Επάνω Καπέλα De Bono Κατιδεασμός Ερωτήσεις Scamper Μέθοδος "Εύρηκα"

Ο κατιδεασμός / καταιγισμός ιδεών / ιδεοθύελλα (brainstorming) αποτελεί τεχνική κατά την οποία μια ομάδα ατόμων επιχειρεί συνεργατικά να διερευνήσει τις ποικίλες οπτικές ενός προβλήματος και να διατυπώσει πλήθος ιδεών για την επίλυσή του.

Ο A. Osborn, εισηγητής της μεθόδου, προσδιόρισε τους πέντε κανόνες που πρέπει να διέπουν μια αξιόπιστη εφαρμογή της.

•  Δεν επιτρέπεται η κριτική κατά τη φάση δημιουργίας των ιδεών

•  Ενθαρρύνεται η υπερβολική ή παράλογη διατύπωση ιδεών

•  Δίνεται έμφαση στην παραγωγή όσο το δυνατόν περισσότερων ιδεών

•  Ενθαρρύνεται η βελτίωση και επέκταση των ιδεών

•  Αξιολογούνται κριτικά οι προτεινόμενες λύσεις μετά την ολοκλήρωσή τους

Αντίστροφος κατιδεασμός

Παραλλαγή της τεχνικής του κατιδεασμού είναι ο αντίστροφος κατιδεασμός. Στην περίπτωση αυτή, αντιστρέφεται το ερώτημα. Για παράδειγμα, το ερώτημα "πώς μπορούμε να αναπτύξουμε τη δημιουργικότητα των μαθητών;" διατυπώνεται με τη μορφή "πώς μπορούμε να περιορίσουμε τη δημιουργικότητα των μαθητών;" Βρίσκοντας τους τρόπους που επιτείνουν το πρόβλημα και αντιστρέφοντάς τους, έρχονται στο φως νέες λύσεις.

Αντίστροφος κατιδεασμός

Στην παραλλαγή αυτή, σχηματίζονται πενταμελείς.

•  Κάθε μέλος της ομάδας δουλεύει για τρία λεπτά και στη συνέχεια καταθέτει στον συντονιστή  της ομάδας πέντε ιδέες (ατομικό brainstorming).

•  Οι ιδέες αυτές γνωστοποιούνται και στα υπόλοιπα μέλη της ομάδας

•  Τα άτομα πρέπει να προτείνουν άλλες πέντε τουλάχιστον ιδέες (ομαδικό brainstorming)

•  Στο τέλος γίνεται αξιολόγηση των προτεινόμενων ιδεών

Αν θέλεις να διαβάσεις περισσότερα για τον κατιδεασμό Δες εδώκαι επίσης Δες εδώ