Αρχική  Το χωριό μας   Τα νέα μας  Σύνδεσμοι  Επικοινωνία                    Σύλλ. Γον&Κηδεμ

Το πρώτο σχολείο ιδρύθηκε και λειτούργησε ως μονοθέσιο το 1889. Προήχθη σε 2/θέσιο το 1930 και σε 3/θέσιο το 1963. Στεγάζονταν κατ’ αρχάς σε διάφορα ιδιωτικά οικήματα, ενώ το 1928 έγινε  ανέγερση του σχολείου που αποτελούνταν από δύο αίθουσες και γραφείο με δαπάνες του Δημοσίου και της Κοινότητας.

Σήμερα...

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Καστέλλας λειτουργεί ως 3/θέσιο και στεγάζεται σε κοινό χώρο με το νηπιαγωγείο Καστέλλας. Αποτελείται από 3 αίθουσες και το γραφείο δασκάλων. Η μία από αυτές τις αίθουσες χωρίζεται σε δυο τμήματα, στο ένα γίνεται το μάθημα των δυο τάξεων και στο άλλο υπάρχει αίθουσα πληροφορικής. Επίσης, η αίθουσα κοντά στο γραφείο χρησιμοποιείται και για τις ανάγκες του ολοημέρου που λειτουργεί μετά την λήξη του κλασικού σχολείου. Στο διάδρομο, ο οποίος χρησιμοποιείται και για αίθουσα εκδηλώσεων, υπάρχει η δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μας. Στην αυλή του σχολείου υπάρχει γήπεδο μπάσκετ, τέρματα ποδοσφαίρου, κιόσκι και παιδική χαρά κοντά στο νηπιαγωγείο.

γ'-δ' α'-β' ε'-στ' εκπαιδευτικοί

Επίλεξε κάποιο από τα παράθυρα για να περιηγηθείς στο σχολείο μας!