Η δασκάλα μου

Κεντρική Το νέο μου σπίτι Τα πρώτα γράμματα Ακονίζω το μυαλό μου Μελετώ μόνος μου Παίζω και μαθαίνω Επικοινωνία

Η δασκάλα μου!

Καίριος παράγοντας του σχολικού περιβάλλοντος για τη γρήγορη προσαρμογή του παιδιού αποτελεί η δασκάλα. Μπορείτε:

1. Να συναντήσετε τη δασκάλα, να γνωριστείτε και να της επιτρέψετε να σας καθοδηγήσει για το πώς μπορείτε να βοηθήσετε το πρωτάκι να αισθανθεί καλύτερα για το καινούριο του σχολείο.

2. Να βρείτε κοινά σημεία αναφοράς, να συμφωνήστε τη γλώσσα με την οποία θα μιλάτε από κοινού στο παιδί για το σχολείο και να θέσετε κανόνες από την πρώτη κιόλας μέρα.

3. Να ρωτήσετε πώς θα μπορούσατε να βοηθήσετε το πρωτάκι μας στα πρώτα του βήματα στον κόσμο των γραμμάτων και των αριθμών. Τι μπορείτε να κάνει στο σπίτι  για να κάνει εξάσκηση όσων μαθαίνει στο σχολείο.

4. Να συζητήσετε και να συμφωνήσετε πως η συμμαχία σχολείου και οικογένειας είναι ένα από τα βασικότερα εφόδια που το παιδί πρέπει να έχει μαζί του στην καινούρια του σχολική ζωή.

ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΙ ΣΤΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΛΥΨΗ ΚΑΙ ΜΑΘΗΣΙΑΚΗ ΤΟΥ ΠΟΡΕΙΑ!